nějaké ty informace...

pro zájemce o koťátko doporučuji přečíst podmínky prodeje.

kluk, či holka?

Kluk:

*Pro chovného kocourka bude zapotřebí mít více prostoru, musíte počítat se značkováním/různí chovatelé toto řeší různě.
*značkuje pořád, nezávisle na tom, zdali je období říje nebo ne, "kocourek má říji pořád", pokud někde cítí, či vídá kočku bude ji volat a namlouvat si ji.
*Na mazlíčka -
kocourci jsou po kastraci všeobecně mazlivější a hravější.
*Kastrace kocourka a rekonvalescence  po ní, je méně náročná /..a levnější/.
*Kocourek bývá o něco větší, než kočička.

Holka:
*Chovná kočička neznačkuje, ale může se stát, že při silné říji některá kočička výjimečně značkovat bude.
*V době říje bude hlasitě volat kocourka
*Na mazlíčka - kočičky jsou po kastraci také mazlivé, tzv. zdětští, ale pořád v nich bývá kousek té holčičí fiflenky.
*Kastrace kočičky a rekonvalescence po ní je náročnější, než u kluka /..a dražší/.
*Kočička bývá o něco menší, než kocourek.

Máte-li pocit, že holka bude mazlivější než kluk, protože kluk je rebel a nebo odtažitý a holčička je prostě milá slečna, nenechte se mýlit. Tak jako u lidí, i u koťat záleží na povaze jednotlivců, nezávisle na pohlaví. Po kastraci bývá mazlivější kluk, ale opravdu je to otázka konkrétní povahy.


chov či mazel?..
V tomto případě používáme výraz "chovné kotě"  jako kotě do chovu a "mazlík",  jako kotě pouze na mazlení, nikoli do chovu.

kotě, které je pořízeno na mazlíka:

*bude mít PP
*MUSÍ být ve věku cca12 měsíců kastrováno. V současné době vydáváme originál PP až po obdržení potvrzení o kastraci.
*Nemáte možnost po případném rozhodnutí, že byste chtěli koťátka a třeba se věnovat chovatelství, toto realizovat.
*Na PP již necháváme přímo na plemenné knize vyznačovat a zapsat do záznamů o kotěti "nevhodné do chovu"/nevratný proces/ nebo "omezení chovnosti"/dá se po zaplacení doplatku za chovné kotě a domluvě s chovatelem zrušit/.
*U kotěte pořízeného na mazlíka je jasně daná podmínka zákazu odchovávání koťátek a krytí.


kotě, které je pořízeno do chovu:
*bude mít PP, europas a čip
*nemusíte se rozhodnout HNED při koupi kotěte, zdali budete chovat. /Informace o tom, co vás čeká, pokud se chovat rozhodnete, pochopitelně poskytneme/
*nemusíte kastrovat, u kocourka počítejte se značkováním, ale pozor, toto se týká i některých kočiček.
*Je to převažující menšina, ale najdou se i holčičky, které v době silné říje "občůrávají".
*V době říje kočičky volají kocourky a tyto hlasité projevy nemůžete kočičce vyčítat, ani ji nějak odnaučit. Je to naprosto přirozené a pudové chování.
*Kocourci volají kočičky jak se jim zlíbí :-).
*Kotě, které je zakoupeno jako chovné, MUŽE být do budoucna kastrováno a být mazlíkem.
*Pokud se rozhodnete po nějaké době, kdy kotě dospívá, že nechcete chovat, můžete kočičku/kocourka vykastrovat. Je správné o tomto informovat původního chovatele, odkud jedinec pochází.
*Pokud se rozhodnete na kotěti do chovu neodchovávat, či s ním nekrýt, je to jen Vaše vůle.

Výstavní mazlík:
Tento výraz je používán
1/pro kotě, které je v typu pěkné a vhodné na výstavy jako kastrát, ale neprodáváme ho do chovu
2 a nebo jde o kotě, které má předpoklad chovnosti i výstavní "paramentry", ale zájemce si je vybere na mazlíčka /přestože se jedná o typové kotě, vhodné do chovu/ a je za ně ochoten také zaplatit více, než za kotě, které má exteriérovou vadu. Zde je možné po domluvě s chovatelem doplatit cenu za výstavní kotě, či domluvit jiné podmínky, za jakých je omezení chovnosti zrušeno i v zápisu na plemenné knize a na kotěti lze v budoucnu po absolvování výstavy a získání chovnosti, odchovávat koťátka.

"Zdravotní výbava" kotěte domů..
kotě odchází do nové rodiny zdravé,  vakcinované /PUREVAX FELV -  panleukopenie, rhinotracheitida,chlamydiosa, calcivirosa + FELV - očkování v 10. týdnu, přeočkování ve 12.týdnu a pak vždy po roce/, odčervené,  záznamy jsou vedeny v očkovacím průkazu. Cca po 13. týdnu se kotě nechává vakcinovat na vzteklinu /očkování se nesmí provádět dříve, než ve 3 měsících věku kotěte/a týden po očkování musí být v klidové fázi, kvůli reakci po očkování, takže zůstává u chovatele a teprve po té si ho bere nový zájemce. Při dohodě s novým zájemcem lze domluvit odběr bez očkování vztekliny /cestování do zahraničí do 3. měsíce věku, kdy nemusí být vakcinace vztekliny a v případě, kdy nechce nový zájemce čekat týden po očkování a naočkuje si kotě sám/
Kotěti poskytujeme veškerou potřebnou veterinární péči.

Krmíme
Nejčastěji výrobky zn. Purina, Hills, Royal Canin, Gimpet, Nutram, Bozita. A to pro "miminčí", kotěcí i juniorský věk.
Pro přilepšení a případné zajištění vyrovnané střevní mikroflory  a správného trávení je dobré občas poskytovat probiotickou pastu PROBICAN, dále pastu proti tvorbě bezoárů, vznikajících hromaděním chlupů v žaludku, BEZOPET. Velmi se nám osvědčilo kvalitou krmení znčky Applaws, ale počátejtě, že se jedná o dražší variantu. Naše kočičky ji dostávají na přilepšenou, je velice oblíbenou pochoutkou a jedná se o výrobek, který vybízí nejen svojí vůní,ale i  vzhledem k ochutnání i člověka. Nejen kočku :-)
 

Stelivo
Používáme Zverlit, s vůní i bez, hrubý, aby tolik neprášil. Máte-li již doma kočičku a používáte jiný druh steliva, neměl by být problém kotě naučit na toto, ale je lepší, poskytnout mu po příchodu do nového domova vlastní záchod se stelivem, na které je zvyklé a postupně ho nechat přivykat i na jiné stelivo./samo jistě půjde zkusit záchod domácího kamaráda/
 

 

Zpět na úvodní stranu