Výběr kotětě

n ě k o l i k

p r a k t i c k ý c h

r a d . .

Pokud chcete kotě na chov, pak pro vás připadá jen jedna volba a to je kotě z chovné stanice. Stačí si prolistovat knížky a vybrat plemeno a najít správného chovatele:-) Ten se hledá dobře na výstavách, kde máte možnost seznámit se i s různými plemeny nejen na obrázkách, ale v živém provedení.
Doporučujeme návštěvu u chovatele, kde si prohlédnete chovnou stanici, setkáte se jeho zvířaty, můžete se zeptat na aspekty souvisejícím s chovem, vybrat si od které kočičky byste rádi potomka.Je dobré vidět rodiče kotěte, které si pořizujete a podmínky, ve kterých kotě následně vyrůstá, než je dost zralé na to, aby mohlo být odebráno od matky. Chovný řád ukládá stáří 13ti týdnů. Zázemí chovatelské stanice mohou být různá. Liší se kvalitou a různorodostí a přístupem chovatele...
více...

Pohlaví chovného kotěte je velice důležité pro váš chovatelský záměr.
Vizitkou každého dobrého chovatele jsou nejen jeho odchovy, ale také spolupráce s nováčky, kteří s chovem začínají a kotě si od něj kupují. Chovatelství samo o sobě je velice náročný koníček a jinak je ani nelze brát. Rozhodně to není zlatý důl, jak si někteří potenciální zájemci o chovatelství myslí. Informovanost a předávání zkušeností patří k předání koťátka. Pro ty úplné začátečníky bychom zde rádi uvedli jednu z těch nejdůležitějších informací. Pokud chcete začít s chovem, pořiďte si nejdříve kočičku, či více a dohodněte se s chovatelem na krytí a nebo si rovnou kupte chovný pár. Bohužel se setkáváme s tím, že někteří chovatelé prodávají chovné kocourky a nepředají odběratelům velice cenné iformace. Získávání chovnosti u kocourka je přece jen náročnější, než u kočičky. Podmínky pro chov kocourka jsou o dost složitější. Je třeba se smířit s tím, že chovný kocour značkuje a pochopitelné je cítit. Buď mu zajistíte prostor, který bude mít sám pro sebe a tam bude mít své teritorium a nebo se smíříte s tím, že bude značkovat všude tam, kde bude mít přístup. Někteří chovatelé mají kocoura v bytě, či domě a značkování neřeší. Pro někoho je toto nepřekonatelné a tak je třeba to předem vědět a zvážit. A také se podle toho zařídit. Buď si zajistit krytí jinde a nebo podmínky pro chovného kocourka. Zvládnutí chovnosti u kočiček je také většinou jednodušší, než u kocourka. Podrobnosti vyžadujte vysvětlit od chovatele, který vám kcourka prodává a nechte si poradit, co je třeba v každém případě připravit a absolvovat, pokud chcete mít kocourka v chovu. Jsou to opravdu informace, jejichž hodnotu doceníte až při samotném chovu v praxi.

Pokud toužíte po mazlíkovi, se kterým se na výstavu nechystáte, máte několik možností výběru.
Chov, útulek, nalezence, který se vám připlete pod nohy, kotě od "množitele", případně prostě odněkud z chaty, či od nějakého známého, kterému se právě narodila koťata. Bohužel, např. po prázdinách se ocitá mnoho koťátek na ulici jako přítěžek, který rodiče dětem dovolili vzít z prázdin a pak se jim nechce o dalšího člena rodiny pečovata prostě ho vyhodí:-(
Je jen důležité se rozhodnout, jestli chcete jakoukoliv kočičku a nebo Vám jde o určitá vzhled. Tím jasně vyslovíte požadavek na plemeno.Chcete-li totiž kočku, která bude vypadat tak a tak, tak jste adeptem na koupi mazlíka s PP. Kotě bez PP Vám nikdy nezaručí, co z něj vyroste a cena se při tom většinou moc neliší od koťat na mazla od chovatelů. Mnoho lidí netuší, že to, za co platí u koťat s PP není samotný průkaz. Ten je otázkou pár set. U chovatele platíte za vysoce kvalitní krmivo, péči veterináře, dražší vakcíny a hlavně za plemenný standard a vše, co chovatlesví - obzvláště to kvalitní - obnáší..
Přirovnám to ke psům.Chcete-li kokršpaněla, koupíte si ho s PP a máte jsitotu, že z něj kokr vyroste. Pořídíte-li si psa bez PP, nemůžete se divit, že kokr doroste velikosti menšího telátka a nebo nápadně připomíná pudla. U koček je to stejné. Jde vám např. o medvědí hlavu a mohutnost Britky? Pak si pořiďte kotě s PP - i na mazla.U jiného totiž nemáte záruku, že se kočka bude Britce alespoň podobat. Natož, že opravdovou Britkou je.Vyberete-li si dražší plemeno, pak nečekejte, že od množitele, který nabízí kotě bez PP, získáte kotě za zlomek ceny a pokud ano, platíte stejně méně především za to, že budete zklamáni, až kočina vyroste, protože zjistíte, že se jedná o nějakého křížence. Nemusí to v žádném případě ovlivnit lásku k vašemu mazlíkovi, ale uvědomte si, že platíte za křížence, kterých běhá, bohužel, spousty po ulicích a nebo čekájí v útulku na někoho, kdo by jim dal domov :-( A toho můžete mít zadarmo a nebo cca do 500,-. A budete se mít vzájemně stejně rádi:-), jako když koupíte kotě jinde....
více...

Všeobecně:
Odpovězte si na jednu základní otázku:
Pořizuji si koťátko jako mazlíka nebo s ním chci chodit po výstavách?
Až budete rozhodnuti, pak nastává krok, který je jedním z nejdůležitějších: Samotný výběr kotěte.
Je jedno, zda si pořídíme kotě
z chovu a nebo z útulku, případně od nějaké venkovské kočičky, která má zrovna rodinku.. V obou případech je pro vás pro vás důležitých několik faktorů:

stáří kotěte:
Až si budete koťátko odnášet domů, pamatujte na to, že sice byste chtěli mít doma co nejmenší kuličku, kterou si sami vypipláte, ale možná si neuvědomujete, co to obnáší pro vás i pro toho malého tvorečka.Nebuďte sobečtí a myslete na to, že kotě berete od mámy.
Čím dříve kotě bude odstaveno, tím méně protilátek z mateřského mléka získá, může být oslabené, ustýskané, náchylné k různým onemocněním a hlavně nebude samostatné a bude zcela neznalé návyků, které by mělo jako nový člen vaší domácnosti mít. I veterinář vám řekne, že minimální hranice je 8 týdnů.V případě chovného kotěte je tato volba rozhodnutá, kotě dostanete nejdříve 13ti týdenní. Věřte, že i vám by kotě příliš brzy odtržené od matky přineslo více starostí.

vakcinace:
Při odchodu k vám do nového domova by mělo být očkováno základní vakcínou /panleukopenie-kočičí mor a rhinotracheitida-kočičí rýma + vztelina/ a odčerveno. Po očkování /8.týden života/je dobré 10-14 dnů kotě ponechat v domácnosti, kde se narodilo, protože reakce na očkování mohou být různé a mláděti si teprve buduje imunitu. Shrňme tedy pravidla tak, že by kotě nemělo být mladší 10ti, resp.13ti týdnů.Mělo by být odčervené a očkované.

zralost:
Aby se kotě správně vyvíjelo, potřebuje nejen mateřské mléko, aby získalo základ dobré imunity, ale i péči kočičí mámy, která je naučí základní hygienické návyky /to máte bez práce a věřte, že kočka to umí kotěti vysvětlit lépe a spolehlivěji, než vy/ a ostatní chování, nezbytné pro správný vývoj kotěte. Zanedbání vývoje v prvních týdnech života může přinést zcela zbytečné následné výdaje u veterináře a může mít za následek i úhyn kotěte. V tom lepším případě vám brzy odebrané kotě přidá práci, až je budete učit základní hygieně, možná i neúspěšně /na rozdíl od kočičí mámy/.

zdraví:
Až si půjdete kotě vybírat, mějte na paměti, že kotě nesmí být apatické /pozor na záměnu s obyčejnou ospalostí, či únavou, doporučujeme několik návštěv/. Doporučujeme vybírat kotě dobře stavěné, "mohutné". Rozhodně nesmí být vyhublé /kostnaté/ a povyživené. Bříško nesmí být nepřirozeně nafouklé. Nesmí mít žádný výtok z očí, nosu, uší zadečku, ani známku plísně apod.. U plemen se zkrácenou lebkou /např.peršanky/ může být lehký výtok z nosu, ale pouze čirý a mírný. Uši musí být čisté, neslepené, bez parazitů nebo příp. známek ekzému a pod. Kotě nesmí mít průjem, řitní otvor má být čistý /nezaměňovat s náhodnou nehodou/.
Při posuzování zdraví mějte na paměti různé plemenné odlišnosti.orientálky a Siamky jsou štíhlá, velice prižná plemena, budou působit hubenější, než ostatní plemena, ale tělo má být osvalené. Ne vyhublé.
Pochopitelně, že kotě může reagovat na návštěvu, počasí, může být rozespalé, unavené hrou, můžete se trfit do dne očkování a kotě může mít slabou reakci a také se již projevují různé povahy. Jako u lidí. I tomu pak je třeba podřizovat výběr, zdali chcete spíše zakřiklého introverta a nebo zvědavce, či rozpustilého raráška:-)
Při převzetí kotěte byste měli dostat i očkovací průkaz, kde je uvedena základní vakcinace a odčervení. Pokud majitel toto opomene, rozhodně si dobře rozmyslete, zdali si kotě odnesete, protože pokud bude kotě neočkované, může být nemocné a následně vás to může stát spoustu peněz, případně i ztrátu kotěte.

 

www.birma.cz