Kotě s PP a nebo bez PP   ???
Otázka rozhodně nestojí tak, jak je položena.

první důležitá informace je, že v naší, ale ani v žádné další seriozní chovatelské stanici kotě bezPP a nebo od rodičů bez PP nekoupíte.

Při rozhodování jsou důležité dva faktory:
Kotě určitého plemene a nebo mi to je jedno? To je správně položená otázka.

Dovolíme si Vám dát tři rady v tomto ohledu /jsou míněné od srdce, nikoli od peněženky/....:
1/Chcete kotě určitého plemene? Určitě kupujte s PP. Máte jistotu, že koupíte to, co chcete. A věřte, že náklady, péče a starost chovatele je naprosto odlišná od množitele, od kterého byste kotě bez PP koupili.

2/Chcete jakékoli kotě? Upřednostněte útulek, depozit, prostě opuštěné kočičky. Opuštěná kočička z útulku je stejná, jako kočička od množitele. Jen o moc levnější /pořizovací cena/ a daleko víc vás potřebuje. Může vypadat různě, jako nějaké plemeno a nebo jejich směs. Je krásná, ušlechtila, jako každá kočka a zaslouží si vaši pozornost a volbu.

/náklady na péči po zakoupení a zbytek života se mohou různit. Neznamená to, nevyhnutně, že kočička s PP nikdy neonemocní, ani, že kočička z útulku, v dohlednu onemocní a bude vás stát desetitisíce. Podmínky, ve kterých se narodila, a vyrůstala jako malé kotě, to, kolik do ni chovatel, množitel, dobrovolník, útulek, či deposit, investoval, se ale, pravděpodobně, odrazí na jejím budoucím zdraví./

A dál ?Rada poslední:
3/NEKUPUJTE koťata od množitelů!
MNOŽITEL je někdo, kdo si koupí kočku daného plemene, ať už s PP nebo dokonce bez a pak ji prostě množí.
Jen pro peníze.
Co jiného by ho k tomu vedlo?
Dá často i desetitisíce měsíčně do péče? - Nedá. Stará se o plemenný standard? To víte, že ne.
Množitel neřeší desetitisíce za případnou postporodní péči na JIP a císaře, případné další náklady u veterináře. Mnohdy si leckdo neumí představit, kolik taková péče může stát...
Nikdo sice 100%nezaručí, že se nestane nějaké neštěstí, příhoda, či výjimka a kočka od chovatele neonemocní nějakou vážnou chorobou, ale riziko je menší, než u množitelů. Právě proto, že chovatelé věnují svému chovu větší veterinární péči.
Lidé chtěj Britku, Birmu, Ragdolla, Peršanku, Habešanku, to je jedno, prostě chtějí plemeno. On jim namluví, že ho přece dá levněji a to je hlavní. A lidé na tuto hru skáčou. Bez záruky,ale to nevadí. Množitel je ten, kdo množí. Jen pro svůj prospěch. Je to přesně ON, kdo především a v první řadě bere příležitost opuštěným, překrásným kočičkám a v druhé řadě kazí dlouholetou, mravenčí, důslednou práci a snahu a péči chovatelům. Množitel není někdo, kdo má koťata pro radost, jak někteří z nich tvrdí. To by si je nechal a staral se dál. Ani argument, že chtějí dopřát levnější koťata těm, kteří chtějí to vytoužené plemeno, není pravdivý. Je to jen pozlátko. Takové kotě totiž mnohdy vyjde mnohem dráž, než to od chovatele, až nastanou zdravotní problémy, například. A také z něj mnohdy vyroste něco jiného, než zájemce původně chtěl.

Každý, kdo se stará o opuštěné kočičky, ví, kolik jich během roku ztratí domov a nebo i život. Jak těžká, prodělečná, smutná a obětavá práce to je.
Chovatel se snaží udržet plemenný standard a opravdu věnuje mnohem více času, peněz, vzdělávání a dalších aktivit,než množitel..atd, aby zájemce dostal to správné a vypiplané kotě daného plemene.
Útulkář  dá to samé do koťat naprosto bezprizorních, nemocných opuštěných a potřebných-a měl by za to dostat metál, protože o to víc je to úžasné, cenné a zároveň prodělečné. Navíc se stará o ty, kteří domov potřebují, o ty, kterým někdo ublížil, zneužil je, vyhodil...,či bezohledně namnožil a pak se o ně nepostaral. Kdo se této nedoceněné, smysluplné a  chvályhodné činnosti nevěnuje, nezkusil ji a nebo s ní nepřišel do styku,o tom nic netuší, nepochopí.
Víte, proč existují množitelé a koťata bez PP?
..protože Na počátku byl někdo, kdo to plemeno miloval.
Kdo investoval... Do jeho koupě, od kvalitní péče a stravy, do času a prostoru, do prevencí a kontrol, do kvalitních pokrevních linií. A nebylo to málo...Ten někdo udělal maximum!


...a jednoho dne přišel jeden, dva, či více podvodníčků, kteří si řekli, že na jeho investicích, lásce, péči, sebevzdělávání, prostě na všem vydělají.
Zatvářil se, že miluje toto plemeno a koupil si mazlíka. Zavázal se na něm neodchovávat. /mazlík může mít spoustu vad a nejen na kráse. O těch vadách ví jen kupující a prodávající.A pokud žádné nemá, podvodníček si vyžebral aspoň menší cenu,a by mohl více vydělávat na dlouholeté práci a snaze druhých/
Veškeré smlouvy a dohody, jako správný podvodník, porušil a porušuje dál tím, že na kotěti, které mu pro tento účel prodáno nebylo, odchovává.
Prodává repliky. Kopie. Křížence. Nesplňuje nic. Protože je podvodník..
V lepším případě koupil takový podvodníček kotě  do chovu, zavázal se splnit veškeré náležitosti pro chov a odchov, ale ....proč by investoval víc, než musí, ne? Proč by se držel nějakých chovatelských řádů, předpisů, standardů pro dané plemeno, kontroly počtu vrhů, čehokoliv??? Porušil raději vše ve smlouvě a množí. Udělal podvod na toho, kdo investoval a budoval, aby sklízel za jeho práci maximum.
Množitelé existují také proto, že jsou ti, kteří od nich kotě koupí. Dokud budou nepoučení zájemci poptávat kotě "plemene XY bez PP", budou tady množitelé stále. A bude se stávat, že někdo najde pohozená koťátka, která snad i vypadají jako nějaké plemeno, zubožená, odrostlá, pohozená někde u nákupního centra, protože onemocněla a množitel nechtěl vynakládat prostředky na jejich léčbu :-(. Tak se jich prostě zbavil!!!

*******************************************************************************************************
Kdo je kdo??           ...Kdo je chovatel a kdo je množitel?

Množitel je v podstatě z jen příživník.
Určitě se teď někdo urazí, protože se ho to právě jako toho množitele dotkne.
 
Proč o nich toto píšeme? Přiživili se totiž úplně na všem. Na prvotní práci, péči a investici chovatele a pak i na tom, kdo od nich množené odchovy koupil.
Vyjmenujeme hned několik důvodů, posuďte sami jejich důležitost a závažnost:

1/Koupí si kočku s PP, která není určena do chovu - pochopitelně za nižší pořizovací cenu, za nižší kvalitu. /pro vyloučení z chovu má nějaký důvod: špatný standard, ale také třeba exterierová, či genetická vada, onemocnění, špatná zdravotní kondice pro další odchovy, atd. - a to je vždy uvedeno ve smlouvě, z jakého důvodu je kotě prodáváno jako nechovné/   
 - jaký by měl být závěr?   Kočka nemá mít potomky.  /množitel porušuje smlouvu, podvádí odběratele,  neprodává zaručeně čistokrevné zvíře a navíc může šířit genetická, či jiná onemocnění. Vědomě. Protože pokud chovatel kočku z chovu vyřadí, asi ví proč./   
                  

2/Koupí si kočku, s PP která má chovné předpoklady, ale on ji koupí na mazla, - pochopitelně za nižší pořizovací cenu, podmíněnou jasnou podmínkou, že je na mazla, nikoli na další odchov a má ji kastrovat.    
- jaký by měl být závěr?    Kočka nemá mít potomky. /Množitel porušuje smlouvu a neprodává zaručeně čistokrevné zvíře/ - Další chovatel mu takové zvíře čistokrevným, chovným zvířetem, nesmí nakrýt.
Množitel  tak podvedl chovatele, ale také vás. Protože jeho pořizovací náklady kočičky/a také náklady do chovu/, jsou nesrovnatelně nižší, než náklady chovatele.

3/Koupí,či pořídí si kočku, která nemá PP /není tedy daným plemenem, za které ji množitel vydává/
-závěr? Kočka nemá mít potomky. Opravdu chcete kotě, které je křížencem něčeho, s čímkoli jiným a při nejmenším nevíte, jak bude kočka v dospělosti vypadat?  Vaše odpověď je kladná? Naše odpověď je snadná: v útulkách je takových mnoho.... a potřebují vás! Potřebují toho, kdo jim pomůže, bude je mít rád a je mu jedno, jestli má velké uši, strakatý kožich a nebo ohořelé vousy.

4/Koupí kočku s PP, u které má možnost doplatit chovnost, vyřídit si chovnost a řádně chovat. Neudělá to.    
- jaký by měl být závěr?     Kočka nemá mít potomky. V případě, že je mít bude, porušuje množitel smlouvu a to naprosto nesmyslně, protože má možnost postupovat řádně a seriózně. Takže jediné,m co ho může vést k takovému množení je, že sice chce množit, ale nedávat navíc ani "korunu". Pro vás je důležité, že se v tuto chvíli nejedná o "korunu" za PP /který stojí na plemenné knize 150kč - viz ceník zde na odkazu/,ale o"korunu" za cokoli, takže i za veterinární péči, výživu, životní podmínky a td.

5/Koupí si kočku i kocoura s PP, kteří splňují podmínky chovnosti,ale formality k chovu si nevyřídí- nic se na věci nemění
. Stále se jedná o neseriozního množitele, který při nejmenším porušuje smlouvu s chovateli, od kterých je koupil a nelze mu věřit, že nikdy nepřikříží ke kočičce kocoura bez PP
A pokud jde "pouze o podvod na chovatele", že si množitel kočku a kocoura koupí JAKO na mazla a pak na nich odchovává, kromě toho, že porušuje smlouvu, stejně těžko vkládá do odchovů tolik aktivity, financí, veterinární péče, kvalitního krmiva a steliva a všeho, co k tomu patří. Ale hlavně, bere tím šanci kočkám opuštěným a v útulcích, těm, které jsou při nejmenším stejně kvalitní, jako kočky od něj.

MNOŽITEL je VŽDY neseriózní a prodává koťata od kočky, která nemá mít potomky. Takovou kočku s PP, která není určena do chovu a kočku bez PP nesmí řádný a poctivý chovatel nakrýt kocourkem s PP.
Potomci těchto koček nejsou čistokrevné a tedy nejsou JAKÉKOLIV plemeno bez PP, ale jsou obyčejná domácí kočička, která se může podobat některému plemenu. Je opravdu rozumné takové potomky cíleně množit, když je, bohužel,stále dost stejných, nečistokrevných  koťat,  koček a kocourků, kteří opuštěné čekají v útulcích a na umísťovacích výstavách? Celý tento problém je o etice. Pokud se někdo chce chovu věnovat, udělá to. I přes veškerou zátěž, zodpovědnost, finance, starosti, péči, sebevzdělávání, prostě vše, co k tomu patří.
 Pokud se chce tomu všemu vyhnout, chce jen množit, nechová, ale množí. Bez záruky, bez všeho,co k chovatelství patří.Množí domácí kočičky, které vydává za nějaké plemeno bez PP.

Dokud budete kupovat koťata od množitelů, budete jim dávat možnost podvádět vás, kočky, chovatele a zvětšovat jejich řady. Nejste-li ochotni zaplatit cenu za dané plemeno s PP, či Vám to neumožňuje finanční situace, dejte svoji lásku raději kočičkce z útulku! Udělá vám stejnou radost, pomůžete bezbrannému tvorovi, uděláte dobrý skutek a budete mít svého milovaného, krásného mazlíčka.

*****************************************************************************************************
Chovatel /seriózní/
 ..je člověk, který investuje nemalé prostředky na to, aby pořídil kvalitní a zdravou pokrevní linii, investuje tedy docela vysoké finanční prostředky do rodičů svých budoucích odchovů. Neváhá investovat do vyšetření, kontrolních laboratorních stěrů i jen tak, během roku, aby měl přehled o zdravotním stavu svých kočiček, a to i v případě, že se všechny jeví naprosto zdravé. Věřte, že si neumíte představit, kolik nemocí /i zoonóz-nemocí přenosných na člověka!!!!/ můžete mít doma, aniž to víte, pokud kočička onemocnění má, či jen šíří, ale nevykazuje příznaky!!!Jak nákladná může být následující léčba, když se toto neřeší, protože se to neví.
Chovatel nekrmí čímkoliv, co se dá koupit někde v akci, za co nejméně peněz a ten, kdo své kočce dopřává kvalitu ví, že ani tyto finanční prostředky nejsou zrovna malé.
Další faktor? Veterinární péče. Odčervení. Očkování. Pravidelné kontroly. Různé podpůrné doplňky stravy a mlsky. Volba, zda léčit levnějším, ale mnohdy drastickým preparátem anebo dražším, šetřivým, kvalitním, ale také dražším léčivem. Cokoli vás napadne. Jde koupit za babku to vše a nebo investovat do kvality, protože chci, aby moje odchovy byly kvalitní a zdravé. ANO, může se stát komukoliv, že se narodí kotě s vadou, a to i dědičnou. Že kotě onemocní... Cokoliv. Ale v péči slušného a seriózního chovatele se toto vše eliminuje. To je i důvod, proč pečlivě vybírá, které kotě dát do chovu a nebo ne. Že malá subtilní, i když krásná kočička, patří do kategorie koťat na mazlíčka, protože pokud si ji koupí seriózní člověk do chovu, absolvuje výstavy, které jsou semeništěm všech možných nemocí, a pak je kočička také zatěžována porodem. A bude-li to slabší jedinec, jen proto mohou nastat vážné zdravotní problémy u ní, či u koťat. Jen proto, že se majitel rozhodl, že na vydělávání peněz je dost dobrá. Nehledě na to, že jako mazlíka ji uchrání případných nástrah a kočička může spokojeně žít dlouhá léta, bez ataků zbytečných nemocí a oslabení.
Chovatel nikdy neprodává prostřednictvím aukčních serverů!!!!! Kromě toho, že dražit kotě je chov. řádem zakázané, tak je to neetické.
Chovatel je ten, který chce vědět, jak se jeho odchovy mají.
Ten, který radí, co dál, pokud je problém
.
Ten, který radí jak s mazlením, tak s chováním, pokud je zájem ze strany nového majitele kotěte.
Ten, který předává své zkušenosti dál a snaží se "vychovávat"kvalitní chovatele, kteří nemaří práci, dlouholetou snahu a sebevzdělávání, ale i finanční výdaje těm, kteří to dělají s láskou a poctivě.
CHOVATEL VÍ, PROČ ODCHÁZÍ KOTĚ NA MAZLÍČKA. VŽDY JE TAM DŮVOD!!!!!!  /A pokud jen ten, že si zájemce vymodlí zvíře, které bylo vhodné do chovu, na mazlíka, je odporně neetické, když si pak řekne, že vlastně, co by si na kotěti něco přece jen nenamnožil.Vždy tím porušuje smlouvy. A vydělává na zájemcích, kteří nevidí pozadí, jen hledí, jak ušetřit./

Zkuste si koupit kotě pod cenou od někoho, kdo má kvality chovatele. Nepodaří se vám to. CHovatel totiž ví, co vkládá do svých chovných koček a jejich potomků a jakou hodnotu to má. Množitel, ten si koupí kotě na mazla-čili za nejnižší možnou cenu a množí a jede si ty své výdělky, nehledí na kvalitu, ale na odbyt a jistotu. V okamžiku, kdy pak najednou přijde situace, že je třeba dát desetitisíce za porod císařem a následnou rekonvalescenci v případě komplikací, léčbu, vyšetření a další a další, rozmyslí si to.

Zpět na úvodní stranu
chovatelský řád SCHK

"Lidé zapomněli na tuto pravdu, řekla liška, ale ty na ni nesmíš zapomenout. Zůstáváš navždy odpovědným za to, cos k sobě připoutal. Jsi odpovědný za svou růži....
Jsem odpovědný za svou růži..., opakoval si malý princ, aby si to zapamatoval.“
   /Antoine de Saint-Exupéry/