zpět na úvodní stranu , zpět péče o kočičku

Máme doma koťátko...
..alespoň několik věcí o tom, co je dobré vědět před, při a po příchodu koťátka do nového domova..

..nejedná se o žádné vědecké studie, ale o rady vyplývající ze zkušeností a prostého života. Další informace můžete získat také na odkazech na našich stránkách, kde se autoři některých stránek zabývají všeobecně kočičkami podrobněji a máte možnost i nahlédnout, či se připojit do diskusí...

1/ Koťátko je živá bytost a ne věc, které se lze jen tak zbavit, poku nás omrzí. Uvědomuji si, že pořízení kotěte /i jiného zvířátka/ mě zavazuje k určité odpovědnosti po celou dobu jeho života a to může být třeba 20 let?
2/ Nevadí mi občasné mňoukání a podobné kočičí projevy, třeba i v noci?
3/ Jsem si vědom/a, že zvířátko může stonat a bude potřebovat nejen péči,čas a starost, ale pokud bude vyžadovat veterinární ošetření a léčbu a s tím spojené finanční výdaje?
4/ Vím, jak se postarám o nového člena rodiny, když pojedu na dovolenou?
5/ Kočička potřebuje stravu, občasnou hru, pravidelné očkování, záchod /nebo možnost výběhu ven/, který je třeba udržovat v čistotě, prostě přináší nejen potěšení, ale i pravidelnou rutinu, která vyžaduje nějaký čas, ale také finanční náklady, počítám s tím??

Po té, co jsme si KLADNĚ odpověděli na několik důležitých otázek, je na čase zamyslet se nad tím,
KDE SI KOTĚ POŘÍDIT ?

Zda si pořídíme kotě z chovu a nebo z útulku, případně od nějaké venkovské kočičky, která má zrovna rodinku..
Pořizuji si koťátko jako mazlíka nebo s ním chci chodit po výstavách?
Až budete rozhodnuti, pak nastává krok, který je jedním z nejdůležitějších.Výběr kotěte. Zde je pro vás důležitých několik faktorů.

stáří kotěte:
Až si budete koťátko odnášet domů, pamatujte na to, že sice byste chtěli mít doma co nejmenší kuličku, kterou si sami vypipláte, ale možná si neuvědomujete, co to obnáší pro vás i pro toho malého tvorečka.Nebuďte sobečtí a myslete na to, že kotě berete od mámy.
Čím dříve kotě bude odstaveno, tím méně protilátek z mateřského mléka získá, může být oslabené, ustýskané, náchylné k různým onemocněním a hlavně nebude samostatné a bude zcela neznalé návyků, které by mělo jako nový člen vaší domácnosti mít. I veterinář vám řekne, že minimální hranice je 8 týdnů.V případě chovného kotěte je tato volba rozhodnutá, kotě dostanete nejdříve 13ti týdenní. Věřte, že i vám by kotě příliš brzy odtržené od matky přineslo více starostí.

vakcinace:
Při odchodu k vám do nového domova by mělo být očkováno základní vakcínou /panleukopenie-kočičí mor a rhinotracheitida-kočičí rýma + vzteklina/ a odčerveno. Po očkování /8.týden života/je dobré 10-14 dnů kotě ponechat v domácnosti, kde se narodilo, protože reakce na očkování mohou být různé a mláděti si teprve buduje imunitu. Shrňme tedy pravidla tak, že by kotě nemělo být mladší 10ti, resp.13ti týdnů.Mělo by být odčervené a očkované.

zralost:
Aby se kotě správně vyvíjelo, potřebuje nejen mateřské mléko, aby získalo základ dobré imunity, ale i péči kočičí mámy, která je naučí základní hygienické návyky /to máte bez práce a věřte, že kočka to umí kotěti vysvětlit lépe a spolehlivěji, než vy/ a ostatní chování, nezbytné pro správný vývoj kotěte. Zanedbání vývoje v prvních týdnech života může přinést zcela zbytečné následné výdaje u veterináře a může mít za následek i úhyn kotěte. V tom lepším případě vám brzy odebrané kotě přidá práci, až je budete učit základní hygieně, možná i neúspěšně /na rozdíl od kočičí mámy/.

zdraví:
Až si půjdete kotě vybírat, mějte na paměti, že kotě nesmí být apatické /pozor na záměnu s obyčejnou ospalostí, či únavou, doporučujeme několik návštěv/. Doporučujeme vybírat kotě dobře stavěné, "mohutné". Rozhodně nesmí být vyhublé /kostnaté/ a podvyživené. Bříško nesmí být nepřirozeně nafouklé. Nesmí mít žádný výtok z očí, nosu, uší zadečku, ani známku plísně apod.. U plemen se zkrácenou lebkou /např.peršanky/ může být lehký výtok z nosu, ale pouze čirý a mírný. Uši musí být čisté, neslepené, bez parazitů nebo příp. známek ekzému a pod. Kotě nesmí mít průjem, řitní otvor má být čistý /nezaměňovat s náhodnou nehodou/.
Při posuzování zdraví mějte na paměti různé plemenné odlišnosti.Orientálky a Siamky jsou štíhlá, velice pružná plemena, budou působit hubenější, než ostatní plemena, ale tělo má být osvalené. Ne vyhublé.
Pochopitelně, že kotě může reagovat na návštěvu, počasí, může být rozespalé, unavené hrou, můžete se trefit do dne očkování a kotě může mít slabou reakci a také se již projevují různé povahy. Jako u lidí. I tomu pak je třeba podřizovat výběr, zdali chcete spíše zakřiklého introverta a nebo zvědavce, či rozpustilého raráška:-)
Při převzetí kotěte byste měli dostat i očkovací průkaz, kde je uvedena základní vakcinace a odčervení. Pokud majitel toto opomene, rozhodně si dobře rozmyslete, zdali si kotě odnesete, protože pokud bude kotě neočkované, může být nemocné a následně vás to může stát spoustu peněz, případně i ztrátu kotěte.

 



/Až kotě přinesete domů, je dobré nechat ho zpočátku jen v 1 místnosti, aby si postupně zvykalo na nový domov. Zní a vypadá to sice neesteticky, ale doprostřed místnosti je dobré dát záchůdek a misky s jídlem a vodou, aby vše vidělo a nehledalo. Třetí až čtvrtý den je vhodné postupně kotě pouštět na delší výlety po bytě a umístit misky a záchod tam, kde budou na stálo. Kotěti je dobré změnu ukázat, aby zbytečně dlouho nehledalo. Nezaškodí ukázat mu i další důležitá místa, jakými jsou např. škrabadlo a útočiště v podobě pelíšku. 
A dál???

...NEBUĎTE KOŤÁTKO, protože si zrovna chcete hrát. Malé miminko skoro pořád spí. Malé koťátko také. Malé dítě potřebuje pořád hodně spánku. Malé Kotě též. A pak, když človíček a člověk tráví větší část dne bdělý a menší část spí, se tato podobnost zcela rozejde. I dospěla kočka spí v průměru až 20 hodin denně. Pokud malé koťátko spinká, stále se vyvíjí. Nepodceňujte to a nechte ho spát. I proto se někdy stane, že kotě usne tak, že ho můžete marně hledat, volat a ono je prostě někde zalezlé a spí tak, že vůbec neví o světě. (Až se vyspinká, náhle je u Vás, ani nevíte, odkud přišlo). Mimčo byste též nebudili jen proto, aby se podívalo na návštěvu, která zrovna přišla a je zvědavá. Vývoj, který stále probíhá a ve spánku má svoje důležití fáze, není dobré rušit jen z rozmaru.

...NEBIJTE KOTĚ A UŽ VŮBEC NE RUKOU, protože se vás bude bát. Pokud chcete kotě něco naučit, či odnaučit, je jasné, že musíte dát toto najevo. Tlesknutí, výrazné NE nebo NESMÍŠ, sprška z postřikovače, lehké klepnutí NOVINAMI o ruku nebo plácnutí kotěte NOVINAMI(ale opravdu lehce, on je mu nepříjemný už ten šustivý zvuk), udělá své. Pokud nechcete, aby kotě někam začalo chodit, s něčím si hrát,ale necháte ho to dělat na začátku, pak už mu nevysvětlíte, že to smělo, protože bylo malé, ale teď už je velké a dělat to nesmí. Kočka není člověk!! (V mnohém je mnohem lepší, pozor na to! Neradi si to připouštíme, protože si hrajeme na pány tvorstva-buďme trochu pokornější, ono nám to nezaškodí.)

...MILUJTE HO Z CELÉHO SRDCE, BUĎTE DŮSLEDNÍ A ČITELNÍ, protože tak navážete se svojí kočičkou nebo kocourkem ten správný vztah. Budou jasná pravidla, bude silné pouto. Nejednejte s kotětem v hádankách, dávejte najevo, co smí, co ne, co je vítáno, kdy si hrajete, kdy spíte, kdy chcete klid. Je jasné, že kočička není stroj, a že nebude dělat vše naprogramovaně a zcela k obrazu vaší představy. Ale bude vědět, co chcete a udělá to téměř vždy, protože vás bude mít ráda. Ne, proto, že je vycepovaná.
Kočka není pes!! Pokud jste si mysleli, že budete kočičku cvičit, či ji naučíte poslouchat jako pejska, tak to rychle zapomeňte. Kočička se cvičit dá, poslouchá i na různé povely,ale proto, že chce. Cvičením s klikrem někteří mají úspěchy i u koček,ale u psů to funguje výrazně jinak a lépe. Berte to tak, že pejsek poslouchá a téměř slepě dělá, to, co chce člověk, kočička dělá to, co chce ona sama,ale někdy chce to, co chce člověk, protože ho má ráda.

...POZOR NA ZAHRÁDKY A OTEVŘENÉ VÝBĚHY. Pokud si pořídíte kočičku, která bude chodit ven, rozhodně nepouštějte z domu dříve, než je opravdu DOMA. Na vycházky pomalu, postupně, aby trefila domů. A rozhodně je důležité mít na mysli, že krásnou, či mazlivou kočičku nenechavec klidně ukradne, další a opravdu vážnou nástrahou je automobil, volně pobíhající pejsek, jedovaté nástrahy od zlých lidí a další:-( /
Pokud chodí kočička ven, je zapotřebí daleko pečlivěji a důsledněji dbát na správné očkování, odčervení a další.

Co pro koťátko doma připravit nejlépe ještě před jeho příchodem:
*Jedovatá fauna
Pozor na jedovaté květiny! Každá kočička nemusí nezbytně okusovat květenu, kterou si hýčkáte dosud ve svém domově,ale mnoho z nich to dělá. /stejně jako to zkouší děti/, proto raději pečlivě zkontrolujte, zdali nemáte doma některou z jedovatých nástrah.

*Běžně používané předměty Klidně se může stát, že se volně ležící gumička do vlasů stane překážkou v trávicím traktu koťátka, které, stejně jako děti, vše ochutnává. Nezapomínejte, že si hraje tím, že loví, chytá, okusuje své hračky a sem tam se může připlést takové lákadlo, jako je třáseň na stromeček, kousek lesklé dárkové stužky, igelitu a podobně. Velkým nebezpečím, a to je má osobní zkušenost, jsou předměty z pryže (pryžová puzzle podložka  pro děti na podlahu, bývají v ní písmenka, obrázky, čísla), bohužel se z nich vyrábí i kuličky, které mají být určeny jako hračka pro kočičky. NIKDY toto nedoporučuji pořizovat. Pokud má kočička sklon toto okusovat, může kus spolknout, ucpat si například dvanácterník a umřít!!!! (toto je opravdu má osobní zkušenost, Edward vyvázl s doživotní dietou, ale boj o jeho život byl dramatický)

*kočičí záchod
Ve zverimexu, či na výstavách je na výběr mezi kočičími záchodky krytými i otevřenými a dá se říci, že stačí plastová bedna /plná velká přepravka/, do které vyříznete patřičný otvor, kterým kočička může pohodlně vcházet a vycházet. Některé kočičky od mala preferují záchody kryté, navyknou tomu již u chovatele a své soukromí vyžadují. Ale na to přijdete již když se za koťátkem jedete podívat. Nicméně lze říci, že kočky jsou v tomto poměrně nevybíravé a nedělají větší problémy.

*stelivo
To už je trošku větší oříšek, protože zde může pracovat vybíravost vaše i samotné kočičky. Používají se různé druhy steliva od pilin, přes granuláty, po "silikon". Zase vám v tomto jistě poradí ochotně prodejce a navíc je dobré opět zjistit, na co je kotě zvyklé. Neznamená to ale, že když je zvyklé na piliny, nepřijme klasický kočkolit. Tam je výběr spíše z jiného hlediska.Některé podestýlky hrudkují, takže vy odebíráte pouze hrudky a zůstává zbytek, který stačí doplňovat. Toto stelivo se dělá nejčastěji ve třech provedeních.jemné, hrubé a s vůní. Některé stelivo nehrudkuje, pouze pohlcuje pachy a výkaly se jakoby vsakují.Je to spolu s pilinami asi ten typ podestýlky, kterou je třeba měnit nejčastěji. Dalším faktorem je prašnost. Některé práší více, některé méně.prakticky vůbec nepráší tzv. silikonové granuláty, které jsou poměrně novodobé a také nejdražší. Nicméně i chovatel vám poradí, co je zbytečný luxus a výdaj a co je nepraktické a nekvalitní stelivo. Mezi ty nejčastěji používané patří obyčejná hrudkující steliva, která vyrábí více značek a kvalita je vskutku různá. Doporučujeme vyzkoušet v praxi:-)

*jídlo
Zde se zase nabízí několik variant. Záleží na tom, zda do budoucna míníte kočičce spíše vařit:-) nebo jí dopřát přímo kočičí stravu, která je na trhu velice dostupná jak v podobě granulek /suché krmivo/, či konzerv, paštik, kapsiček /ty bývají u kočiček velice preferované/a pod. Nakupovat lze ve specializovaných prodejnách /zverimexy/, ve standardních obchodech, jakými jsou různé samoobsluhy, hypermarkety a dnes už nejsou výjimkou ani drogerie:-) Dále je vhodné brát krmivo od veterináře.Ten vám také nabídne škálu velice kvalitního krmiva.
Kotě potřebuje zpočátku jíst i 4-5x denně, takže je vhodné, pokud nejste doma a nebudete pravidelné porce zajišťovat sami, nasypat do mističky suché granulky a kočička si sama chodí "zobat podle chuti". Jako velice příjemné zpestření přijme večerní mokrou stravu v podobě paštiky, kapsičky, konzervy.Granulky mají velkou výhodu, že se nekazí a pokud např. potřebujete odjet na víkend, můžete jich nasypat kočce větší porci a máte více méně po starostech. Stejně budte časem muset vyzkoumat, co kočce chutná nejlépe a smířit se s tím, že kočka bývá někdy hodně vybíravá a co jí chutnalo dnes jí nemusí chutnat i zítra:-)
Pokud se, bohužel, setkáte s tím, že kočička potřebuje jakoukoliv dietu, ať už dočasnou nebo doživotní, pak jste odkázáni na dodávky od veterináře.

*misku na vodu
Stačí jedna, vodu je třeba často měnit, říká se, že kočka nemá ráda zdroj vody příliš blízko potravy, ale v praxi takovou asi neznám. Velice často si ale mazlíček pochutná na vodě přímo z kohoutku u umyvadla, či vany. Misky se dají koupit různě barevné plastové, keramické, či nerezové, výběr záleží spíše na vás. Kočce je to skoro jedno. Málokterá si v tomto vybírá.

*misku na jídlo, nejlépe 2x /granule a konzervy/
Zase máte na výběr stejně jako u misek na vodu. Doporučujeme jednu na granule, jednu na paštiky, případně na vařenou potravu. A pochopitelně je udržovat čisté. Pozor, kočky mají rády čisto kolem místa, kde žerou a navíc se většinou vyznačují tím, že když jim na potravu sedne moucha, tak už ji nesežerou. Někdy stačí neumytá miska, kde kočka ucítí zbytek staré potravy a také odmítne konzumaci..Proto se mají dávat v podstatě takové porce, které kočka sní tak akorát na 1 chod. Má-li hlad, přidá si nášup z granulek, které se tak rychle nekazí a hlavně jim na ně mouchy nekladou vajíčka.

*pelíšek
Tak zde máte zase na výběr ve spoustě možností a variet. Prodávají se různé závěsy na ústřední topení, hadrové, či proutěné košíčky, polštářky...ale kočičce postačí i složená deka nebo otevřená sříň, kde se uvelebí na takovém kousku prádla, který na sebe 100% nejlépe nachytá její srst, která prostě sem tam někde ulpí, obzvláště v období jara a podzimu, kdy kočina mění srst. Můžete si něco koupit i dopředu, ale také se může stát, že v košíčku, který kotěti s největší láskou a péčí vyberete a koupíte, nikdy spát nebude. Proto je dobré sice něco kotěti samozřejmě poskytnout a pochopitelně se v tomto směru informovat u chovatele, na co je kotě zvyklé, ale je dobré počkat 1-2 dny a vysledovat, jaká místa mazlík upřednostňuje a co vyloženě vyhledává a teprve potom dokoupit něco přímo "na tělo".

*škrabadlo
Můžete zakoupit, či vyrobit. Obrázek napravo je např. zcela domácí výroba, takže pokud máte šikovné ruce a hlavu plnou nápadů, na variabilitě, barevném provedení a tvaru se můžete "vyřádit" do sytosti. Kočička si pak kromě praktických věcí určitě o to více užije radost ze hry.Škrabadlo je velice důležitá součást kočičích doplňků. Nechcete-li, aby kočka škrábala nábytek, brousila drápy o koberec a podobně, škrabadlo jí od tohoto nežádoucího chování odradí. Broušení drápů, šplhání, drápání, je zcela přirozené chování kočky.Má-li kde tuto potřebu vykonávat, nebude to dělat tam, kde nechcete.Stačí ji v prvních dnech, kdy ji přinesete domů, škrabadlo ukázat a pak, pokud ji napadne brousit drápky někde jinde, zřetelně říci "ne" nebo "nesmíš" - zkrátka povel, kterým budete zakazovat a kočku odnést z místa, kde drápe ke škrabadlu, položit drápky na sloup a pochválit ji, až se začne brousit tam. Pověsti o tom, že vám kočka zdemoluje byt jsou přehnané a věřte, že jsou chybou pána, ne kočky. Musíte být důslední. Jak jsme už na jiném místě upozorňovali, s kočkou svedete více láskou a důsledností než nějakou drezůrou, křikem a bitím.

*hračky
Výběr hraček je samozřejmě velice rozmanitý. Mezi nejoblíbenější patří myšky. Plyšové, ale hlavně z králičích kůžiček. Samozřejmě různé druhy míčků, hopíků, velký úspěch sklidíte i s obyčejným pink-ponkovým míčkem. Osvědčené jsou mašličky, bambulky, papírové koule, kočka je poměrně nenáročná a ke hře jí někdy stačí i kousek obyčejného papírku.Hrát si ale potřebuje a je dobré věnovat hře s kotětem alespoň cca 15min. denně. Hrou se rozvíjí jeho pohybové schopnosti a cvičí si pohyb, který je mu dán od přírody. Navíc mezi vámi a kotětem vzniká citové pouto.

*hřeben
Záleží na tom, zda si pořídíte kočku krátkosrstou, polodlouhosrstou, či dlouhosrstou. Samozřejmě bude vyžadovat jinou péči o srst Peršanka a jinou Siamka, záleží tedy také na rase. Kočky s velice krátkým chlupem, jaký mají Siamky, prakticky česat nepotřebují.Jiné je to u ras, které mají srst polodlouhou, až dlouhou. Nejnáročnější na údržbu srsti jsou kočky perské, které je třeba česat opravdu denně. Birma, která má srst polodlouhou není tak náročná.Můžete ji česat denně, ale není to nezbytné.Postačí to i jedenkrát za týden, či 14 dnů. pochopitelně pokud chcete zvíře vystavovat, před výstavou je třeba věnovat srsti větší péči a to nejen pokud jde o česání, dopracujete se třeba i ke koupání a pudrování. Pokud jde o koupel, kočka je natolik čistotná, že údržbu tohoto charakteru zvládá prakticky sama pravidelným olizováním-čištěním. Všeobecně kočky vodu nemají rády a s koupáním bývají potíže.

*tráva
Občasné kartáčování je důležité především v období jara a podzimu, kdy dochází k výměně srsti a kočka více líná. Je to i kvůli kočce samotné důležité proto, že pravidelnou péčí, kterou věnuje srsti sama spolyká určité množství chlupů, které se může v žaludku a střevech nahromadit a může dojít ke vzniku tzv. bezoárů, které může být v krajním případě třeba odstranit operativně, protože kočce ucpou trávicí trakt. Proto je dobré nabídnout jí kromě potravy také občasnou možnost se pást. Vysejeme do květináče trávu /pokud kočka nechodí ven/ a necháme kočce volný přístup, aby mohla trávu pojídat.Tráva /šáchor - papyrus, pažitka, mateřídouška.../ je pro kočku přírodním emetikem, které jí umožňuje vyzvrátit obsah žaludku, který je pro ni nestravitelný. Na trhu je pro tento účel několik druhů trav, či jejich semínek, které koupíte ve zverimexu. Použít můžete i obyčejné travní semeno, či pšenici. Může se stát, že budete muset vyzkoušet více druhů zeleně, které kočce nabídnete, než si vybere a může se stát, že žádnou možnost nepřijme. V tomto případě je vhodné jednou za čas /krátkosrstá varianta/, respektive pravidelně /polodlouhosrstá, dlouhosrstá varianta/ dát kočce pastu BEZOPET-již jsou i jiné výrobky /zakoupíte na veterině/, která nežádoucí chlupy atd. obalí olejem a usnadní jejich trávení, příp. vyloučení stolicí.

zpět na úvodní stranu

 

kočičí citáty   MURPHYHO ZÁKONY o kočkách   kočičí zákony   "NEZBYTNÉ RADY"
pro udržení zbytku Vašeho rozumu a trpělivosti