..kočky jsou úžasné, inteligentní, charismatické bytosti, které mají svou krásnou citlivou duši a jedinečnou osobnost a je škoda, že existují lidé, kteří to nevědí a nebo popírají. L.H.


kočka jako lék

pořídíme si kočičku?

kočičí citáty

Příchod kotěte do nového domova

MURPHYHO ZÁKONY o kočkách

kočičí zákony

"NEZBYTNÉ RADY"
pro udržení zbytku Vašeho rozumu a trpělivosti

kočičí literatura


zde najdete informace , které jsou spíše všeobecného charakteru, k chovu koček v bytě, k tomu, jak s nimi zacházet, jak jim rozumět, abyste byli spokojení nejen vy, ale i váš mazlíček, který se stává členem vaší rodiny.


kočičí řeč

..Malý princ odběhl podívat se znovu na růže.
„Vy se mé růži nepodobáte, vy ještě nic nejste,“ řekl jim. „Nikdo si vás neochočil a vy jste si taky nikoho neochočily. Jste takové, jaká byla má liška. Byla to jen liška podobná statisícům jiných lišek. Ale stala se z ní má přítelkyně a teď je pro mne jediná na světě.“ A růže byly celé zaražené.
„Jste krásné, ale jste prázdné,“ pokračoval. „Není možné pro vás umřít. Pravda, o mé růži by si obyčejný chodec myslel, že se vám podobá. Ale ona jediná je důležitější než vy všechny, protože právě ji jsem zaléval. Protože ji jsem dával pod poklop. Protože ji jsem chránil zástěnou. Protože jí jsem pozabíjel housenky (kromě dvou nebo tří, z kterých budou motýli). Protože právě ji jsem poslouchal, jak naříkala nebo se chlubila, nebo dokonce někdy mlčela. Protože je to má růže.“ A vrátil se k lišce.
„Sbohem...,“ řekl.
„Sbohem,“ řekla liška. „Tady je to mé tajemství, úplně prostinké: správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.“
„Co je důležité, je očím neviditelné,“ opakoval malý princ, aby si to zapamatoval.

„A pro ten čas, který jsi své růži věnoval, je ta tvá růže tak důležitá.“
„A pro ten čas, který jsem své růži věnoval...,“ řekl malý princ, aby si to zapamatoval.

„Lidé zapomněli na tuto pravdu,“ řekla liška. „Ale ty na ni nesmíš zapomenout. Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. Jsi zodpovědný za svou růži...“
Jsem zodpovědný za svou růži...,“ opakoval malý princ, aby si to zapamatoval.  /Antoine de Saint-Exupéry/

************************************************************************************************************************************************************

Zkusme si přiblížit několik základních otázek které napadají spoustu těch, kteří si chtějí pořídit mazlíka, rozhodují se, zdali jím má být kočka a co to vlastně obnáší. Obzvlášť pokud se jedná o kočku, která má být chována v bytě.Než se rozhodnete pořídit si domů kočičku, je důležité si uvědomit, že je to "investice" dlouhodobá a také vás zavazuje. Kočky se dožívají cca 12-15ti let /některé i více/ a myslím, že je nanejvýš zodpovědné počítat s tím, že vaše rozhodnutí vkládá do vašich rukou život zvířátka, které si zaslouží, aby s ním bylo podle toho nakládáno. Není to věc, které se zbavíte, když vás omrzí, není to křeček, či drobné zvířátko, které mívá život kratší a rozhodně se nemůže, na rozdíl od člověka, bránit špatnému zacházení a podobně...

1/ o kočkách se říká, že jsou čistotné. Je to pravda?
...ano, kočka je od přírody velmi čistotné zvíře. Je k tomu vedena takřka "pudově". Už od malého koťátka učí máma své potomky, jak a kde konat svou potřebu a je-li chována v domácnosti, sama je vlastně vychová k tomu, aby chodily na příslušné místo. Proto je kotě od chovatele zárukou, že ví, jak udržovat čistotu. Tato čistotnost je zakořeněna i u kočky, která se toulala a byla zvyklá žít venku, může se ale stát, že ji budete muset "naučit", co po ní chcete, protože venku žila v jiných podmínkách. U kočky chované doma a naučené chodit se vyprazdňovat na kočičí záchod nedochází k problémům i pokud má posléze přístup ven. Buď začne konat potřebu jen tam a nebo bude používat obě možnosti. Správný chovatel vám také neprodá kotě, které není zralé na odpoutání od matky a neumí vše, co umět má a potřebuje..

2/ nemůže se stát, že jednoho dne prostě přestane být čistotná?
...za normálních okolností v podstatě ne. Za jakoukoliv výraznou změnou v obvyklých zvyklostech a chování vaší kočky a to zejména pokud jde o její čistotnost, hledejte buď zdravotní problém a nebo sdělení kočky k vaší osobě. Stane-li se kočka agresivní a především nečistotná (nechodí na "nočník", co hůř, chodí své potřeby činit k vám do postele, do bot a pod.), něco ji trápí, s něčím je výrazně nespokojena. Bývá to forma protestu vůči osobě, či okolnosti, která jí ubližuje nebo je kočkou špatně snášena. A bývá dost výjimečná - značí opravdový problém,nikoli rozmar:
-Může se to stát např. v situaci, kdy do dvoučlenné domácnosti přibude další osoba a naruší kočce navyklý standard pohodlí a poklidu smečky. Protože vy a rodina jste její smečkou. Ale je to skutečně výraz velkého problému, kdy je kočka týrána, či jinak sužována.Pokud nový člověk vychází s kočkou dobře a necítí se ohrožena, pak se velmi rychle vrátí do normálu.
-dalším faktorem může být stěhování.Kočka si vytvoří své teritorium, které se pro ni stane domovem, je na něm závislá.Vy jí násilně přestěhujete jinam.
Důležité je ale vysvětlit vám, že toto jsou rekce velmi krajní a proto je třeba jim věnovat pozornost. Na rozdíl od psa, kterého se nemusí podařit nikdy naučit svou potřebu konat mimo váš byt, je kočka skutečně čistotná pudově. Z 99% s tím nemá problémy a vás to nestojí žádné úsilí.

3/ dá se kočka vychovat?
..."výchova" je velice nadnesený pojem, pokud jde o kočičku.Kočka je v první řadě šelma.Ano, dá, ale jen částečně.Vždy zůstane svá. Kočka je především osobnost. Dovolí vám žít s ní. Dovolí vám vstupovat do jejího teritoria a sdílet ho s ní. Kočku si nekoupíte. To je pohled z globálu. Pochopitelně, že kočka, která s vámi vyrůstá od kotěte daleko více přilne k vztahovým osobám, s kterými žije a také je náležitě rozlišuje a dělí mezi ně svou přízeň. Ovšem je třeba upozornit, že kočku "vychováte" především láskou a důsledností. Kočka musí vědět, co smí a co ne a věřte, že to je schopná zapsat do své vychytralé hlavinky. Jen se jí občas nechce. Potřebuje vám dát najevo, že ona je ten "pán tvorstva". Rozhodně když chcete trestat kočku za prohřešek, je třeba rozlišit výrazně chování, aby věděla, že se zlobíte. Důrazným, gestem./Vztyčený prst, zvýšený hlas, v horším případě plácnutí - nejlépe novinami - aby věděla, že ruka jí neublíží./ Pokud je hodná, či pochopí vaši výhradu, měla by následovat odměna. Rozhodně překotným bitím kočky nedocílíte velkých výsledků. Spíše ji odradíte a může být agresivní nebo mstivá. Musí ale vědět, že k vám může mít důvěru. Nemá cenu trestat kočku ve chvíli, kdy už neví za co. /ráno ji vidíte hodovat na stole bábovku a večer to řeší tatínek a vyhubuje jí/. Kočka má velice citlivé uši, takže velice účinné bývá také tlesknutí, provázené výrazným "šššššc!" Také bývá účinná lehká sprška z rozprašovače na květiny. Ale každý trest volte přiměřeně, srozumitelně a důsledně. Po pravidelném opakování bude vědět, že dělá chybu a vy se zlobíte. ZÁSADNĚ nedávejte kočce nic od stolu, jinak z ní vychováte žebrajícího otravu, který vám vleze takřka do pusy, kdykoli v ní něco koušete. Má svou misku, z té jí, tam dostává svou potravu. Závěrem lze říci, že kočku skutečně vychováte.Stačí-li vám vědomí, že ví, co nemá a nedělá to - rozhodně ne ve vaší přítomnosti. /Co se děje, když nejste doma, to nezkoumejte a už vůbec ne tím, že podvrhnete vaší šelmě lstivě na kuchyňskou linku řízek a budete očekávat, že tam zůstane i po vašem odchodu do práce/ :-)

4/ co potřebuje kočka?
..zasytit, napít, vylučovat, pohrát si, rozvíjet a ukájet své přirozené potřeby a spát :-) Je to tak prosté.
*Jak budete kočku krmit, je především vaše volba a možností máte mnoho.Pokud jde o tekutiny, ty jsou samozřejmě potřeba a mnohem více, pokud krmíte kočku suchou stravou-granulemi. Je to pro mnohé překvapení, ale nejvhodnější je VODA. Rozhodně ne mléko. Už dávno víme, že mléko není tekutina, ale potrava - i v našem případě.A pokud jde o kočku, mléko je jakýmsi protijedem pro kočku, která loví myši. Napomáhá jí s trávením. Ale protože má velice ostré žaludeční šťávy - právě aby si snadno poradila s takovou potravou - pokud nežije ve volné přírodě a stravuje se výhradně doma, je nejlepší tuto surovinu z jejího jídelníčku zcela vyloučit. Mléko se jí příliš rychle sráží v žaludku a nečiní jí to vždy zrovna dobře. I když ho ráda zařadí do jídelníčku. Není to příliš rozšířená informace, ale kočka mívá s trávením mléka problémy. Způsobuje jí průjmy a další nepříjemné trávicí obtíže.To přirozeně ani nemusíte zpozorovat, chodí-li své potřeby vykonávat ven. ČERSTVÁ voda je pro kočku daleko lepší a vhodnější.
*Opět překvapivou informací může pro vás být, že kočka spí i 16-20 hodin, když má tu možnost. Proto nijak zvlášť netrpí, když odejdete do práce a dokonce můžete někdy pozorovat, že když zůstanete nečekaně doma, vaše přítomnost ji i ruší. Nedělá jí ale většinou velký problém najít místo, kam si zaleze, aby ve svém odpočinku mohla pokračovat. Velmi ráda spočine na vyvýšeném místě, aby měla přehled a dívá se na vás s patřičným sebevědomým nadhledem. /Samozřejmě nepokazíte nic tím, když si pořídíte kočiny dvě, aby jim bylo veseleji./
*Každá kočka, ať malá, dospělá, či stárnoucí má své přirozené pudy, které ji nutí lovit, značkovat, brousit drápy, kousat...prostě si hrát. To je pro vás podstatné.Věnujte kočce pár minut denně k rozvoji a uspokojení těchto potřeb. Samozřejmě si vystačí i sama s myškou, či jinou hračkou, kterou jí dopřejete, ale uvítá i vaši spoluúčast.
*Značkování teritoria. Tak to je problém, chcete-li mít kočku pouze v bytě a jedná se o kocoura.Ovšem nikoli neřešitelný. Kastrací docílíte toho, že kocoura tato potřeba zkrátka opustí. Pokud máte domek se zahradou a kocour chodí ven, je pravděpodobné, že dům bude považovat za teritorium 1.řádu a značkovat ho nebude. Tuto potřebu bude konat venku. Jedná se o rozstřikování moči, kterým dává ostatním kočkám - i když žádné nepotkává - najevo, kam až sahá jeho pole působnosti. To je ale u různých jedinců různé. Bude-li značkovat dům i přesto, že chodí ven, kastraci se nevyhnete, chcete-li ho pouštět dovnitř. U koček dochází k značkování močí minimálně. Ale stát se to může/ Tam se kastruje z jiných důvodů. Těmi jsou především bránění otěhotnění a nežádoucí projevy při říji.Většinou je velmi hlučná, nepokojná, někdy agresivní a pokouší se utéci za nápadníky. Ale každý ji proto nenechává vykastrovat. Samozřejmě, že existují i podpůrné prostředky, jakoby antikoncepční, které potlačují u koček příznaky říje, ale také to není nejvhodnější prostředek na dlouhá léta.. To vám jistě poradí veterinář.

5/ co základního potřebuje majitel kočky?
*hodného a pečlivého páníčka.
Toho kočičce totiž nikdo nenahradí.V tomto případě zcela platí motto z knížky "Malý Princ": "..jsi odpovědný za to, co k sobě připoutáš".
Kočička není hračka, je to živá bytost.Musíte si uvědomit, že za ni nesete odpovědnost morální, finanční a také citovou.
*škrabadlo.Pokud chcete zabránit tomu, aby kočka drápala dveře, nábytek atd. Zabijete 2-3 mouchy jednou ranou.Škrabadlo bývá pro kočku zdrojem zábavy i odpočinku a nebude škrábat to, co nemá.Pokud ji to přece někdy, především v začátcích vašeho soužití napadne, stačí ji důrazně napomenout, vzít z místa, kde škrábe a položit jí přední packy na místo, kde škrabat má.Je učenlivá a opravdu není až takový problém uchovat si byt před nežádoucími devastacemi, z kterých máte, možná,obavu.
*misku na vodu a na jídlo.Můžete vašemu tygrovi pořídit i dvě misky na potravu, jednu na granule a jednu na ostatní jídlo
*záchod. Můžete ho zakoupit v prodejně s potřebami pro chovatele a nebo vyrobit, např. z plastové bedny.
*lopatičku na čištění záchodu.
*různé hračky na pobavení svého malého mazlíka.

*pelíšek.Je jich velký výběr a mnoho druhů.Závěsné, košíčky, hadrové pelíšky....atd.Ovšem kočka je nenáročná a poradí si i bez něj. Na křesle, na zemi, ve skříni, na skříni, ve vaší posteli :-)atd...
*hřeben na úpravu srsti u polodlouhosrstých a dlouhosrstých ras.
*pro ty z vás, kteří v péči o mazlíka zajdou dále i kartáček na zuby a kleštičky na drápy.
*odstranit z bytu jedovaté rostliny a taktéž čistící prostředky, různé chemikálie a pod. neskladovat v dosahu zvířete
*trpělivost, lásku a důslednost.
* Především dobrého, kvalitního a ochotného
veterináře. Bohužel musíte počítat i s tím, že kočička bude potřebovat ošetření.Nejen základní očkování, ale může se stát, že onemocní a pak je kvalitní péče na prvním místě. /Tak jako u lidí. A stejně tak se můžete setkat s dobrými i špatnými doktory u zvířátek, takže doporučuji se poptat u známých, kteří již mají své zkušenosti a nebo nelenit a kouknout po internetu, protože léčba může být zbytečně drahá a bohužel i neúspěšná a pro kočičku velice nepříjemná a bolestivá a někdy opravdu záleží na tom, do jakých rukou se dostane..../

Na shrnutí....
Kočka je šelma, která ve dne spí a v noci loví. Zpočátku možná bude mít tendenci se tomuto pudu podřizovat, ale pravidelný chod domácnosti nakonec zvítězí a kočka se přizpůsobí. Sem tam si v noci pohraje, či udělá několik procházek bytem, ale většinou bude spát, tak jako vy. Věřte, že kočka je daleko méně náročná, nežli např. pes a bude vás daleko méně omezovat. Kočičí instinkty, které ovládají příjem potravy, spánek, předení, vyprazdňování, hygienu, veškeré pohyby, lov, sexuální aktivity a výchovu mláďat, mají hluboké kořeny a nikdy zcela nevymizí. Některé z nich nám v soužití s ní napomáhají, některé je třeba "usměrnit".
Máte-li hezký vztah ke zvířatům a budete ho projevovat svému kočičímu mazlíkovi, uvidíte, že vám to vrátí.
Zklidní vás při stresu, pomazlí se, jakoby chtěla zahnat chmury, když vás vidí s ustaranou tváří. Bude pro vás potěšením daleko více, než starostí. Dnes už není tak neobvyklé se dočíst, že kočka má doslova
léčebný účinek....
Než si kočku pořídíte, mohlo by se vyplatit zjistit, zda některý z členů rodiny není na kočku alergický. A počítat s tím, že tak jako každý, i kočka má své potřeby a projevy. Že občas mňouká, jako my mluvíme a někdy mívá potřebu sounáležitosti se smečkou, ve které žije:-)
Dopřejte jí pomazlení a lásku a péči, kterou si jistě zaslouží, ona vám to mnohokrát vrátí, přestože to od ní nebudete  a nesmíte očekávat..   
..a nezapomeňte, že jste ji k sobě připoutali..
 

kočičí citáty MURPHYHO ZÁKONY o kočkách kočičí zákony

"NEZBYTNÉ RADY"
pro udržení zbytku Vašeho rozumu a trpělivosti

Zpět na úvodní stranu