Chovná stanice koček plemene BIRMA

"RYVE NOSTRA"


koťátka

Iveta Horynová
Nové Strašecí
tel:
604285422
e-mail: birma@birma.cz

Naše vrhy

Naše kocourky připouštíme pouze ke svým kočkám a kočkám dobrých přátel.Toto opatření je především kvůli úzkostlivé péči o zdraví kocourků i chovu.
Novým majitelům chovných kočiček z naši stanice Ryve Nostra nejen pomůžeme v začátcích chovu,ale také nabízíme krytí u některého našeho dalšího nepříbuzenského kocourka / Romeo, Top/
 


náš chov

Podmínky prodeje koťat

Název chovatelské stanice je odvozen od jména
Ho
rynová Iveta - NoStrašecí.

Nově zrekonstruovaný dům

Původně se celý chov nacházel v domě, který patří mým rodičům a žiji v něm několik let. Protože jsme chtěli kočičkám poskytovat stále lepší podmínky a rádi bychom chov Birem opravdu pozvedli a dokázali, že i tady u nás, jsou odchovy, které mohou bezvadně konkurovat světovým chov. stanicím a jejich "potomkům", rozhodla jsem se o radikální krok. Pro naše kočičky jsme přikoupili další dům, protože chov se rozrůstá a chceme jim poskytnout co největší prostor a komfort. Kromě toho některým kočičkám a kocourkům končí chovná kariéra a postupně je musíme kastrovat a chceme, aby na zaslouženém odpočinku žily s námi spokojeně dál. V plánu je, že každá kočička bude mít výběh do voliéry, nový dům se rekonstruuje, hlavní budova už poskytuje nové, pěkné podmínky pro část chovu, po dokončení rekonstrukce se do nového přestěhuje i zbytek chovu a já:-) Vzhledem k tomu, že u domu je pozemek s rozlohou 1800m2, máme dostatek možností realizovat naše plány.

FOTOGRAFIE NOVÉHO OBJEKTU

naše zvířátka:
Kočičky chováme v rodinném domě a můžete u nás vidět nejen chov tohoto překrásného kočičího plemene, ale také dvě obyčejné domácí kočičky a dvě fenečky anglického kokršpaněla..a nějaké ty křečky :-)
V nedávné době přibyli ještě dva "anglokokršpanělí"
kluci..
Každé zvířátko je pro nás zároveň členem rodiny.

chovatelská stanice:
Chovná základna naší stanice je za více, než desetiletí své působnosti poměrně široká a snažíme se stále zkvalitňovat potenciál chovu a to nejen pečlivým výběrem a plánováním vrhů chovných jedinců, ale i dovozem nové krve do Čech.

samotný chov a provoz:
V současné chvíli máme natolik širokou chovnou základnu, že padlo velice důležité rozhodnutí.Obyčejný, i když příjemný rodinný domek, ve kterém se chov doposud nacházel, již nestačí a nevyhovuje. Proto budujeme v současné době nové kočičí bydlení v domě, který je pro tyto účely renovován tak, aby kočiny měla dostatek místa nejen uvnitř,ale i ve výběhu, ve venkovních voliérách. Proto je momentálně část chovu již v novém domě a část ve starém.
Trošku se nám "zkomplikovala" i situace kolem porodů.Chovat jeden chovný páreček, to je poměrně "pohodová"záležitost,ale pokud je chovných kočiček a dokonce kocourků více, navíc se sejde několik porodů v krátkém časovém odstupu, je potřeba jiné podmínky, jiný přístup, jiná opatření. Proto jsme zakoupili na jedné z výstav povolené prostorné klece, o rozměrech 120x100x100cm a místo porodnice v krabici má kočička se svým vrhem k dispozici tuto klec, která je i většinu dne otevřená /nejsou -li v domě cizí osoby a obzvláště děti, které někdy dovedou svojí aktivitou kočičí mámu docela rozladit/, aby mohla jít protáhnout tělo. Vedla nás k tomu špatná zkušenost, kdy jedna kočka napadla druhou a kradla jí koťata, jindy zase kočičí máma začala svoje robátka stěhovat, protože jí odbíhaly k jiné mámě a tak jedno z koťat přišlo k úrazu. Zkušeností člověk za dlouhá léta nasbírá dost a dost - a bohužel i těch špatných a momentálně se jeví, že když mají být maminy pohromadě a na očích, prostorné klece jim i koťatům na dobu nezbytnou, zajišťují dostatek bezpečí i pohodlí. Pravidelně se střídají v otevřených vrátkách,ale stejně volný výběh nevyužívají.Jsou to mámy tělem i duší a tak se od koťat první 2 měsíce skoro nepohnou:-) Po té nastane mela, když se koťátka plně socializují s lidmi a pobíhají volně po pokoji.To je skutečně na co koukat. Některá se zabydlují na klávesnici u PC, některá pod gaučem, či na křesle..Ovšem dokud nebude celý chov přestěhován do nových prostorů, budou případní zájemci o tento pohled asi povětšinou ochuzeni...,prosíme proto o strpení.

celá rodina pohromadě?
Přiznejme si, to prostě nejde.Těžko vysvětlíte kočce, že ten křeček, co si hraje nahoře v pokoji není hračka pro ni..Stalo se, že jeden novopečený majitel kotěte nám vytkl, že nesocializujeme kočky a psy..a také to, že nepouštíme kočky ven.Nezastíráme, že toto neděláme a ani to do budoucna neplánujeme.Psi mají zahradu, boudu i teplý pelíšek v suterénní části domu.Ale rozhodně je nehodláme nechat volně běhat v domě a navíc kolem chovných koček a koťat.Nebráníme se, pokud někdo má doma psa a chce mít i kočičku,ale očekáváme, že nedojde k nějakému neštěstí a že se o to novopečený majitel postará..i malé dítko dokáže být problém.Ještě neodhadne, co kočka snese a může dojít k problému. Ale to většina rodičů ví. Proč tady zmiňujeme bezpečí koček a nikoli dětí?Birma je velice trpělivé a klidné plemeno a o to víc si nechá ublížit.Takže dítko spíše ublíží jí, než ona jemu. Neznamená to, že bychom odmítali prodávat koťata do rodin s dětmi.Jen jsme raději, pokud jsou děti odrostlejší,alespoň batolecímu věku, a pokud vidíme, že jsou vedeny k tomu, jak se ke zvířátkům chovat.
No a o pouštění koček ven se snad nemusíme rozepisovat.Venku, myslím tam, kde není voliéra, číhá na kočky tolik nebezpečí, počínaje lidmi a konče silnicí, že ani nechceme domýšlet, co se může přihodit. A opravdu nevidíme rádi, pokud naše odchovy mají jen tak běhat venku, bez voliéry. Bohužel, dost a dost koček umírá díky nezodpovědnosti lidí a nebo díky tomu, že jejich majitelé nedomyslí, co vše se může stát:-( To je naše stanovisko a na tom si trváme.
Snad to zájemci o koťátka pochopí.

něco málo o chovatelských záměrech..
V Čechách je, bohužel, zatím jenom asi 5 importujících chovatelů Birem, někteří další teprve začínají a proto považujeme za potřebné importovat převážně koťata, která svou novou krví oživí chov tohoto plemene a tím rozšíří možnosti dalších nepříbuzenských odchovů v ČR.
Zdá se, že 2 současní chovatelé zvolili cestu jít v našich šlépějích. Je škoda, že toto kopírování se podepisuje na tom, že tito chovatelé, kteří si chtějí rozšířit chov, což je jistě chvályhodné a pro chov důležité, volí cestu našich stop a dovážejí do naší země potomky stejné krve
/a dokonce i potomky, kteří mají stejné rodiče, jako další chovná stanice/, kterou jsme sem po dlouhých výběrech a rozmýšlení přivezli my . To už chvályhodné není, je to spíše smutná skutečnost, která poněkud maří náš prvotní chovatelský záměr, zkvalitnit chov tohoto atraktivního plemene v České zemi.
Ve světě má chov Birem daleko větší základnu, než u nás a proto je tak důležité pro budoucnost tohoto krásného plemene volit o jakou krev se chov v naší zemi rozšíří. Bohužel po té, co jsme přivezli jako první do ČR odchov stanice von Achor, další dva chovatelé udělali totéž. Přestože na výběr je tolik kvalitních chov. stanic po celém světě. A dokonce si oba dovezli potomky stejných rodičů. Čekáme, zdali se zachovají stejně i u dalších našich importů a nebo pochopí, že by bylo daleko přínosnější, přivézt do Čech zastoupení linie, která se zde ještě nenachází, což bylo naším původním záměrem.
Nezřídka se setkáváme i s tím, že se na jiných, nově vzniklých stránkách objevují doslovné, či upravené naše texty a dokonce i fotografie.Vše samozřejmě bez souhlasu. To není dobrá vizitka pro ty, kteří kopírují, ale pro nás.
Náš web vznikl v roce 2002 a setkáváme se stále častěji s našimi texty a někdy i fotografiemi na nově vzniklých stránkách jiných chovatelů.I když nás těší, že si naše stránky berou jako příklad, jejich vlastní originál by měl jistě pro informovanost a rozšíření poznatků mezi veřejnost větší hodnotu.. :-)

Pánové tvorstva, kocouří pýcha..
Kdo trošku o kočkách něco ví, je mu známo i to, že kocourek, pokud se nevykastruje, značkuje /někdy to dělá v období říje i kočka../ Některý víc, některý méně, některý hodně.Někteří chovatelé toto snášejí lépe, někteří hůře.Přiznám se, že nechci mít "voňavou" domácnost po kocouřím a proto raději zajišťuji kocourkům jejich vlastní komfort. Místnost, ve které bydlí. Mají pelíšek, šplhadlo, záchůdek, vnitřní voliérku na zvykání s kočičkou,do budoucna i voliéru s venkovním výběhem a společnost mu dělají kočičky, které zrovna mroukají a nebo začínají mroukat, či jen tak,ale v tom případě jsou oddělené vnitřní voliérou, protože kocourek je jinak mydlí hlava nehlava.Ostatní dva nováčci se s kočinami snášejí dobře, takže se mohou potkávat i tváří v tvář :-) Až nováčci vyrostou, budou mít také každý svoji vlastní místnost. Kromě toho po zrekonstruování nového objektu budou mít všichni miláčci mnohem více místa a svůj vlastní komfort.

 

Jak žijí naše kočičky?

 

 

 

 

Přehled vrhů chovné stanice Ryve Nostra:

     

Zpět na úvodní stranu