Chovná stanice koček plemene BIRMA

"SWEET TEDDY"


koťátka

Lenka Hrabová
Praha

tel: 602667337

e-mail:


Naše vrhy


 


               náš chov

Podmínky prodeje koťat

                     další zvířátka..

Moje malá chovná stanice je v Praze, v poměrně prostorném bytě, čímž jsem limitována nejen v počtu zvířecích miláčků,ale i v prostoru.:-)
Kromě kočiček máme doma také dva pískomily a v práci mám papouška. Život bez zvířátek? O čem by to bylo? Od dítěte jsem vyrůstala v tom, že zvíře je jakýmsi katalyzátorem rodiny a lidské smečky a je prostě bytostí, která do rodiny patří a je její neopomenutelnou součástí. Ch. stanici mám od roku 2004 a tento koníček je naprosto neoddělitelnou součástí mne samotné. Vzhledem k velmi úzké spolupráci  s Ivetou Horynovou, které tímto děkuji za svého prvního Birmáčka, mazlíčka Edwarda, i za první chovnou kočičku Quenitku, mám možnost považovat svoji působnost kolem Birmiček za velmi širokou. Obsahuje nejen velkou péči o vlastní kočičky a jejich odchovy, nemalé výdaje a sebevzdělávání, ale také snahu o pečlivý výběr a plánování vrhů chovných jedinců a někdy i celkem náročný výběr a dovoz nové pokrevní linie do Čech,  na které s Ivetou velmi aktivně a úzce spolupracuji. Každý nový dovezený jedinec by měl přinést kvalitu standardu tohoto překrásného plemene, rozšíření a obohacení pokrevních linií, a také snahu o eliminaci stále se opakujících chovatelských linií u nás..

 

samotný chov a provoz:
Vzhledem k tomu, že moje ch.stanice je situována do bytu, nejedná se o žádný velkochov a už vůbec nečekejte, že u mne najdete výběr z mnoha barevných linií a mnoha vrhů koťátek během roku. Quenitka je sice povahou rozená matka působí tak, že "mít koťátka" je její životní cíl,ale i tak jsem vázána chovatelskými předpisy, které diktují kočičkám, jak často smí koťátka mít. Popelka, kterou jsem si jako odchov nechala doma, pro její velmi jedinečný typ a navíc je to první čistý odchov Ryve Nostra u nás, který přinesl velmi nadějnou kočičku, která podtrhuje standard Birmy velmi důstojně a bylo by škoda ji nechat vykastrovat.Měla-li jít do chovu, chtěla jsem, aby zůstala doma. Citové pouto je markantní i ze strany kočičky samotné, dva roky nechtěla o kocourkovi ani slyšet a nedbala na to, že se mnou koťátka opravdu mít nemůže. Její náklonnost si získal až lilový ženich z Nového Zélandu, Shekinah Lucky, se kterým poprvé svolila k zabřeznutí.

Pánové tvorstva, kocouří pýcha..
Kdo trošku o kočkách něco ví, je mu známo i to, že kocourek, pokud se nevykastruje, značkuje /někdy to dělá v období říje i kočka../ Některý víc, některý méně, některý hodně.Někteří chovatelé toto snášejí lépe, někteří hůře. Přiznám se, že nechci mít "voňavou" domácnost po kocouřím a proto, na rozdíl od Ivety, která kocourkům zajistila jejich vlastní místnost, ve které bydlí s veškerým komfortem, mám kocourky u ní.
Naše kocourky připouštíme pouze ke svým kočkám a kočkám dobrých přátel.Toto opatření je především kvůli úzkostlivé péči o zdraví kocourků i chovu.
Novým majitelům chovných kočiček z naši stanice Ryve Nostra nejen pomůžeme v začátcích chovu,ale také nabízíme krytí u některého našeho dalšího nepříbuzenského kocourka /Romeo,Top/.

 

celá rodina pohromadě?
Přiznejme si, to prostě nejde.Těžko vysvětlíte kočce, že ten křeček, co si hraje nahoře v pokoji není hračka pro ni..Stalo se, že jeden novopečený majitel kotěte Ivetě vytkl, že nesocializujeme kočky a psy..a také to, že nepouštíme kočky ven.Nezastíráme, že toto neděláme a ani to do budoucna neplánujeme.Psi mají zahradu, boudu i teplý pelíšek v suterénní části domu.Ale rozhodně je nehodláme nechat volně běhat v domě a navíc kolem chovných koček a koťat.Nebráníme se, pokud někdo má doma psa a chce mít i kočičku,ale očekáváme, že nedojde k nějakému neštěstí a že se o to novopečený majitel postará..i malé dítko dokáže být problém. Ještě neodhadne, co kočka snese a může dojít k problému. Ale to většina rodičů ví.
Proč tady zmiňujeme bezpečí koček a nikoli dětí?
Birma je velice trpělivé a klidné plemeno a o to víc si nechá ublížit.Takže dítko spíše ublíží jí, než ona jemu. Neznamená to, že bychom odmítali prodávat koťata do rodin s dětmi.Jen jsme raději, pokud jsou děti odrostlejší,alespoň batolecímu věku, a pokud vidíme, že jsou vedeny k tomu, jak se ke zvířátkům chovat.
No a o pouštění koček ven se snad nemusíme rozepisovat.Venku, myslím tam, kde není voliéra, číhá na kočky tolik nebezpečí, počínaje lidmi a konče silnicí, že ani nechceme domýšlet, co se může přihodit. A opravdu nevidíme rádi, pokud naše odchovy mají jen tak běhat venku, bez voliéry. Bohužel, dost a dost koček umírá díky nezodpovědnosti lidí a nebo díky tomu, že jejich majitelé nedomyslí, co vše se může stát:-( To je naše stanovisko a na tom si trváme.
Snad to zájemci o koťátka pochopí.

..něco málo o chovatelských záměrech..
V Čechách je, bohužel, zatím jenom asi 5 importujících chovatelů Birem, někteří další teprve začínají a proto považujeme za potřebné importovat převážně koťata, která svou novou krví oživí chov tohoto plemene a tím rozšíří možnosti dalších nepříbuzenských odchovů v ČR.
Náš prvotní chovatelský záměr, zkvalitnit chov tohoto atraktivního plemene v České zemi, se snad daří díky veliké snaze a investicím nejen finančním,ale i prostorovýma  citovým, a také díky určité zapálenosti..
Ve světě má chov Birem daleko větší základnu, než u nás a proto je tak důležité pro budoucnost tohoto krásného plemene volit o jakou krev se chov v naší zemi rozšíří.
I proto nám velkou radost udělal kontakt s chovatelkou z Nového Zélandu, odkud si naše dvě ch.stanice, Ryve Nostra a Sweet Teddy importovaly celkem 2 kocourky a jednu kočičku pro oživení zdejší krve zcela novou a jedinečnou linií.

Přestože se naše webové stránky s dlouhým časem, kdy na nich pracujeme, mohly stát trochu nepřehledné, je to hlavně díky rozsáhlosti. Velmi špatně se shánějí nejen povšechné a základní informace o kočičkách, chovu, pohlavích, vhodnosti do chovu, či na mazla, velikém a velmi smutném nešvaru, jakým je MNOŽITELSTVÍ /kterému dává možnost bujet pouze neinformovanost a chybné rozhodování lidí/, ale v neposlední řadě se velmi špatně shánějí opravdu kvalitní informace o Birmě jako takové. Mnoho chyb ve standardu koluje i mezi rychlokvasnými chovateli, posuzovateli a kočičími činovníky samotnými:-(

Náš web vznikl v roce 2002 a setkáváme se stále častěji s našimi texty a někdy i fotografiemi na nově vzniklých stránkách jiných chovatelů.I když nás těší, že si naše stránky berou jako příklad, jejich vlastní originál by měl jistě pro informovanost a rozšíření poznatků mezi veřejnost větší hodnotu.. :-)

 

 

Přehled vrhů chovné stanice Sweet Teddy:

A

B C D E F

 

Zpět na hlavní, úvodní stranu