..kočička neumí mluvit....
tak to je mýlka!

Snad každého, nejen chovatele koček už někdy napadlo: "co si ta kočka asi myslí, co říká?"

V roce 1992 vydalo nakladatelství HOBBY knížku "Co mi chce má kočka říci?". Bohužel ji seženete snad už jen v nějakém antikvariátu.V té se autorka Helen Ann Augstová věnuje právě tomuto tématu.Velmi poutavě sděluje čtenáři nejen své osobní zkušenosti, ale i ucelené informace, které ocení snad každý, koho toto téma zajímá. Je to cenný materiál pro každého, v jakémkoliv věku, kdo by se rád svému mazlíkovi přiblížil i po stránce citové a touží po vzájemném porozumění s ním.Odtud také čerpám většinu následných obrázků, informací a poznatků, obohacených o vlastní zkušenost a vřele doporučuji každému, koho soužití s kočkou zajímá, aby si ji přečetl.V knihovnách na ni jistě narazíte...

..kočičí sdělení bývají snadno čitelná a vyžadují vlastně jen jedno. Váš zájem. Kočka Vás upozorní, jakou má právě náladu, dá najevo, stojí-li o vaši pozornost, či v jakém citovém rozpoložení se nachází a jaké city chová k vám.

***Řeč těla
Opravdu hodně vám naznačuje postoj, držení těla, i to, jak má zježené chlupy, či doteky, které váš mazlík používá při kontaktu s vámi. A skutečně poznáte, pokud se rozhodnete pro soužití s touto velice bystrou a inteligentní bytostí, že dovede dát velice zřetelně najevo svůj souhlas, nesouhlas a náklonnost. Není snad nic jasnějšího, než když vám kočka "ukáže záda":-)
***Mimika obličeje a uší
Pokud se na kočku zadíváte, neujde vám, že je velký rozdíl, jak v které situaci drží ouška, vousy a jak se "tváří"...
***Ocas
Snad i nejmenší dítě postřehlo, že kočka nosí ocas v různé poloze a i když odpočívá, není vždy jen elegantním doplňkem.Věnujete-li mu alepoň občas několik pohledů, většinou hned poznáte, zdali se mazlíčkovi momentálně vyhnout nebo se s ním jít pomazlit.
*Pokud má ocas kolem sebe nehybně položený nebo stočený,či jí klidně visí dolů, když ji držíte, je v naprostém klidu a uvolněná.
*Pokud jím lehce pošvihává, je ve střehu a radí vám být na pozoru.
*V rozverné náladě často točí ocas do otazníku.
*pohybuje-li kočka trhaně ocasem zprava doleva a naopak, vyjadřuje tím vzrušení, lhostejno, zda z pozitivního, či negativního důvodu.
*Zdvižený ocas signalizuje zpravidla radost
*Může také ale vyjadřovat zuřivost-ve výhružném postoji je ocas zdvižen jen u kořene a jeho špičkasebou vzrušeně cuká.
*Švihá-li ocasem ze strany na stranu, je velice rozzlobená.Když pak ocas vyletí najednou vzhůru, s největšípravděpodobností zaútočí.Pokud jím divoce mává a švihá, jasně dává najevo, že nemá náladu na nějaké žerty a nebudete-li to respektovat, můžete si odnést i pár škrábanců za vyučenou...

***"Řeč" - zvuky, které kočka vydává
Kočičí mluva má obsáhlý rejstřík "slov" a zvuků, kterými předává všem kolem sebe různá sdělení. Rozhodně nepoužívá jen jednotvárné a všem známé "mňau", v jejím repertoáru je velká škála dalších výrazů, jako "mjů","mijou","uau","mau", "mao", někdy své "mňau" ani nedořekne a vysloví jen pouhé "ma" nebo "mmmm" a pod.
***Gesta
Kočka se nenechává při mazlení jen pasivně laskat,mnohdy něžnůstky oplácí.Využívá při tom celý rejstřík dotyků.Tře se člověku usilovně kolem nohou,ducá do něj mazlivě hlavou.
Otírání se čenichem...důkaz největší lásky a důvěry.Kočka je v něžném rozpoložení.
Ducání hlavou...mazlivost.Kočka usiluje o přízeňkocoura, případně člověka a vybízí k mazlení a něžnostem.
Něžné strkání packou...laskání, kočka se chce připomenout.
Doteky hmatovými vousy...něžnost, seznámení,Za zvláštní projev přízně musíme považovat, dotýká-li se vás kočka hmatovými vousky na obličeji. Je to jakoby vám vyznávala lásku.Vytváří se tak mezi kočkou a vámi něžné citové pouto.
Očichávání...seznamování a kontrola pachů.
Válení se na zádech...cítí se velmi příjemně, člověk ji má podrbat a smí i na bříše (pozor, toto jsou partie,které kočka často všanc nedává.Některá se nenechá na břiše pohladit nikdy).Sexuální partner má být patřičně naladěn.
Otírání se kolem nohou...pozdrav,příp. si chce kočka něco vyžebrat, příp.se připomíná a vybízí k pohlazení.
Skok na nohy...výzva ke hře, zlost, odreagování loveckého instinktu.
Lehce zdvižená packa...varování, aby se nikdo nepřibližovaal.Kočka je ve střehu
Přešlapování...kočka se cítí příjemně.(Pozustatek prvních dnů, kdy tímto přešlapováním kotě masíruje matce bříško pří ssání mlíčka)
Lízání...laskání
Olizování bosých nohou a prstů na nohou pána...požitek, protože kočka má ráda slanou chuť.
Oblizování se...očekávání potravy
Zívání...dlouhá chvíle, či probouzení se.

Aby vám rozuměla vaše kočka, měli byste:
s ní hodně hovořit velmi klidným tónem,
spojovat verbální projev s gestem/např. "pojď sem" s pokývnutím/,
používat pro důležité věci,činnosti a výzvy vždy stejné slovo /nesmíš, hodná/.

Abyste se naučili rozumět své kočce, měli byste:
ji se zájmem pozorovat,
hodně se jí zabývat,
nechat ji, aby se podílela na rodinném životě,
zapomenout na lidská měřítka chování,
nesrovnávat ji se psem,
vyměňovat si zkušenosti s ostatními chovateli, neváhat požádat o radu profesionálního chovatele, či zvěroklékaře a podívat se do knížek.

zpět na úvodní stranu

zpět péče o kočku

 

kočičí citáty   MURPHYHO ZÁKONY o kočkách   kočičí zákony   "NEZBYTNÉ RADY"
pro udržení zbytku Vašeho rozumu a trpělivosti